Production

Cobra Sound provided the full production for White Panda at Bucknell University

Cobra Sound provides professional sound and lighting services to the Northeast region of the United States. Cobra Sound ensures the success of your events by leveraging previous experience and extreme attention to detail.

Cobra Sound has extensive experience in reinforcing Bluegrass and live acoustic music as well as most other genres of music. By using high quality professional grade equipment and a friendly and knowledgeable crew, Cobra Sound will exceed your expectations in how good a live event can sound and how smoothly it can run.

Services:

  • Sound Reinforcement
  • Backline Rental
  • Stage Lighting
  • Stage management
  • Location Based live multi-track digital recording
  • Video Slideshow and Data Projection
  • A/V Equipment Rental
  • Wireless Microphone Systems

Service Area, the entire Northeast region of the United States.

Previous events:

  • Bloomsburg Town Park Association's Fourth of July Celebrations
  • Bloomsburg First Night New Year's Eve
  • Hickory Project's Hickory Festival
  • Out Among the Stars (OATS) Festival
  • Dickinson College's Bluegrass on the Grass
  • Susquehanna University's WQSU Bluegrass Concert
  • Danville's Iron Heritage Festival
  • Bloomsburg Renaissance Street Fair
  • Smoked Country Jam
  • Strawberry Park Bluegrass Festival
  • Strawberry Park Cajun / Zydeco Festival
  • Wyalusing's North Branch Arts and Music Festival
  • Williamsport Rotary's Fall Folliage Balloon Festival
  • Wilmington Wintergrass

Performers:

  • The Boxcars
  • Beachly & Scott
  • Crooked Still
  • The Hillbenders
  • Andrew and Noah Van Norstrand
  • Planet Zydeco
  • Sweetback Sisters
  • Lustre Kings
  • Della Mae
  • Donna the Buffalo
  • Blue Sky Mission Club
  • The Wilders
  • Asher Roth
  • Big Country Bluegrass
  • Jonathan Edwards
  • The Kruger Brothers
  • Josh Williams Band
  • The Farewell Drifters
  • The Boston Boys
  • Acalasia
  • Laura Reed
  • The Sweet Mack
  • Geno Delafose
  • Pine Leaf Boys
  • Steve Riley & The Mamou Playboys
  • Jesse Lege
  • Li'l Anne & Hot Cayenne
  • Brian Jack
  • Feufollet
  • Dennis Stroughmatt & Creole Stomp
  • RedLine Zydeco
  • The Subdudes
  • The Iguanas
  • Lonesome River Band
  • Anne & Pete Sibley
  • The Greencards
  • Rhonda Vincent & The Rage
  • Tony Trischka
  • Dale Ann Bradley
  • Dry Branch Fire Squad
  • Alecia Nugent
  • The Doerfel Family
  • Rowan Brothers
  • Chris Jones and the Night Drivers
  • Karl Shiflett and Big Country Show
  • Laurie Lewis
  • The John Cole Blues Band
  • Lisa Bodnar
  • Laurie Shea and Paradise Ranch
  • Peter Rowan and Tony Rice
  • Amy Gallatin and Stillwaters with Roger Williams
  • Larry Keel & Natural Bridge
  • Shannon Whitworth
  • Halftime String Band
  • The Stevens Family
  • Sweetwater
  • Claire Lynch Band
  • Rick K and the Allnighters
  • Blue Murphy and the Doghouse Serenaders
  • The Gibson Brothers
  • Verlon Thompson
  • John Cowan Band
  • Texas Rose
  • Valerie Smith and Liberty Pike
  • The Grass Cats
  • Mark Johnson and Emory Lester
  • The Dismembered Tennesseans
  • The Hunger Mountain Boys
  • The Dixie Bee-Liners
  • The Chapmans
  • Two High String Band
  • Hit & Run Bluegrass
  • Newfound Road
  • Vassar Clements
  • Hickory Project
  • David Bromberg and the Angel Band
  • David Bromberg Quartet
  • The Grasscals
  • Fieldstone
  • Cherryholmes
  • Danny Paisley and The Southern Grass
  • Hit and Run Bluegrass
  • The Biscuit Burners
  • The Infamous String Dusters
  • Stained Grass Window
  • KC Groves and Riley Baugus
  • Remington Ryde
  • Brent Hopper and Brittany Reilly
  • Cherry Flats Ridge Pluckers
  • The Duhks
  • James King
  • Morgan String Band
  • Nothin' Fancy
  • James Reams and the Barnstormers
  • The Hillbilly Gypsies
  • The Bluegrass Brothers
  • Louie Setzer and the Appalachain Mountain Boys
  • Outskirts
  • Blue Roots
  • Blue Sky Mission Club
  • The Bluegrass Brothers
  • Marc Silver and the Stonethrowers
  • Special Ed and the Short Bus
  • Kickin' Grass
  • Aimless Pursuit
  • Pine Mountain Railroad
  • Buncombe Turnpike
  • The Chicken Chokers
  • Michael Cleveland and the Flame keepers (featuring Audie Blaylock)
  • Forgotten Mountain Boys
  • Stewed Mulligan
  • Tolin's Bluegrass Revue
  • Partners in Time
  • Grass Stained Genes
  • Van Wagner and Matt Harrison
  • Lykens Valley Bluegrass Boys
  • Steep Canyon Rangers
  • Last Fair Deal
  • Cadillac Sky
  • Sprit Wing
  • Venice Maki
  • Clickard Consortium
  • 3rd Street Bar Mitzfah
  • David Davis and the Warrior River Boys
  • Seasoned Sounds
  • Chamuris and Brown
  • The Shells
  • Tim Johnson Band
  • The Lockport Drifters
  • Quartermoon
  • Mama Corn
  • The Rockdale Boys
  • Up and Runnin
  • Walt Crider
  • Chester River Runoff
  • Chestnut Ridge
  • Santara Wind
  • Morning Edition
  • Blue Detour
  • Ernine Bradley
  • The Timmons Family
  • Mountain Heritage
  • and MANY more!